İlgili Yazılar

4 Yorumlar

 1. 1

  toprak

  Dikkat edilirse Cenab-ı Hakk’ın “biz” dediği yerlerde sebeplerin kullanımı da söz konusudur. Mesela, üstte verilen ayetlere baktığımızda Kur’anın indirilişi ve insanın yartılışı anlatılmaktadır. Kur’anın indirilmesinde Hz. Cebrail, insanın yaratılmasında ise anne ve babası sebep olarak görev yapmaktadır.

  İşaratul İ’caz Tefsiri S:200 de Bediüzzaman Hazretleri mevzuyu şu şekilde ifade etmektedir.

  “(inni)-3- melaikenin, (etec’elu)-4- ile yaptıkları istifhamdan anlaşılan tereddütlerini reddetmekle, meselenin azamet ve ehemmiyetine işarettir.

  (inni): Burada (ya) mütekellim-i vahde ile, (veiz kulna)-5- ‘da mütekellim-i maalgayr zamirinin zikirlerinden şöyle bir işaret çıkıyor ki: Cenab-ı Hakkın halk ve icad fiilinde vasıtanın bulunmadığına, kelam ve hitabında vasıtaların bulunduğuna işarettir. Bu nükteye delalet eden başka ayetler de vardır. Ezcümle, (inna enzelna ileykel kitabe bilhakki litehküme beynennasi bima erakellahu)-6- ayet-i kerimesinde azamete delalet eden (na) zamir-i cem’i, vahiyde vasıtanın bulunduğuna işaret olduğu gibi,(bima erakellahu) -7- ‘de müfred hükmünde olan Lafza-i Celal, manaları ilham etmekte vasıtanın bulunmadığına işarettir. “

  Yanıt
 2. 2

  Mustafa Talha Yalçinkaya

  bir diğer manası da şu olabilir Allah ın bilinen 99 ismi ve sayamayacağımız kadar ismi ve sıfatı vardır. Allah bu sıfatların hepsini kendinde bulundurmasından bu sıfatlara ithafen biz kelimesini kullanıyor olabilir. VESSELAM

  Yanıt
 3. 3

  naim

  Kuran’dan biliyoruz ki Allah bazı şeyleri meleklere yaptırıyor, doğa olayları, cennete gönderilme, cehenneme gönderilme ..vb bu tarz olaylar anlatılırken genellikle ”biz” zamiri kullanılıyor.

  Yanıt
 4. 4

  Ahmet

  BEN kelimesi kendini üstün görme kibirlenme anlamındadır kullanılmaktadır.
  Buna örnek olarak şu ayeti göstere biliriz.

  Beni ateşten yarattın, O’nu (Adem’i) ise topraktan. ( SAD Suresi 76)

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir