İlgili Yazılar

6 Yorumlar

 1. 1

  Bir Dost

  Peki Allah c.c. Zümer Suresinin 19. ayeti kerimesinde Peygamberimize hitaben “hakkında azap hükmü gerçekleşmiş olanı yahut o ateşe girmiş olanı sen mi kurtaracaksın ?” hitabına rağmen ve yine zümer suresi 44. ayeti kerime de Peygamber Efendimize hitaben ve bizzat Peygamberimizin ağzından söylettiği gibi “De ki : Şefaat tümüyle Allah’a aittir.” emrine rağmen sizlerin Şefaat Ya Rasulallah diyerek alenen Allah’a ve ayetlerine muhalif tavır sergilemeniz ve Allah’tan değil Elçisinden Yardım- Şefaat istemeniz ŞİRK değil midir ?
  Allah buyuruyor ki Onlara ayetlerimiz okunduğu vakit onlar bu ayetlerden yüz çevirirler. Bakalım bu ayetlere yüz mü çevireceksiniz yoksa kulak mı vereceksiniz. Dilerim hatanızı anlayıp bu hatalardan döner ve dini sadece Allah’a has kılarsınız. Allaha emanet.

  Yanıt
  1. 1.1

   TigerClaw

   Şefaat istemeye şirk demek, İslam düşmanlarının bir iftirasıdır. Bir hadis-i şerif:
   (Kıyamette ilk şefaat eden ben olacağım.) [Müslim]

   Eshab-ı kiram da, Peygamber efendimizden şefaat talep etmiştir. Hazret-i Enes, (Yâ Resulallah, bana Kıyamet gününde şefaat eder misin?) deyince ona, (İnşallah şefaat ederim) buyurmuştur. (Tirmizî)

   Eshab-ı kiramdan Sevad bin Karib hazretlerinin, Resulullah’ın yanında okuduğu bir şiirinde deniyor ki:
   (Yâ Resulallah, Allah’a vesile kılınmaya en layık olan sensin. Mahşerde Sevad bin Karib’e de şefaât eyle!) [Beyhekî, İbni Abdilberr, İbni Hacer]

   Şefaati inkâr çok yanlıştır. Allahü teâlâ, merhametinin çokluğundan dolayı şefaat etme yetkisi veriyor. Üç âyet-i kerime meali:
   (Rahman olan Allah’ın nezdinde söz ve izin alanlardan başkası şefaat edemez.) [Meryem 87] (Bu âyette, Allahü teâlânın izin verdikleri şefaat edecek başkaları edemez diye açıkça bildiriliyor.)

   (Sadece Allah’ın dilediği ve razı olduğu kimselere şefaat etmesi için izin verilen, göklerde nice melekler vardır.) [Necm 26] (Görüldüğü gibi melekler de şefaat edebiliyor.)

   (Bütün şefaatler Allah’ın iznine bağlıdır.) [Zümer 44] (Demek ki çok şefaat edecekler vardır ki, hepsi de Allahü teâlânın izniyle şefaat edeceklerdir.)

   Bütün müfessirler, muhaddisler ve fakihler gibi, dört mezhep imamı da şefaatin hak olduğunu bildirmişlerdir. Bütün âlimlerin en büyüğü olan İmam-ı a’zam hazretleri, (Peygamberler, âlimler ve sâlihler, günahkârlara şefaat edecektir) buyurdu. (Fıkh-ı ekber)

   Bu kadar vesikaya rağmen, şefaat istemeye şirk demek, ya koyu câhilliktir veya büyük sapıklıktır.

   Allah katında şefaatçi
   Sual: Yunus suresinin, (Onlar, Allah’ı bırakarak, kendilerine fayda da, zarar da veremeyen taptıkları putlar için, “Bunlar, Allah katında bizim şefaatçilerimizdir” derler. Allah onların ortak koştukları şeylerin hepsinden münezzehtir) mealindeki 18. âyeti, Allah’a yaklaşmak için peygamberleri veya evliyayı aracı, şefaatçi kabul etmenin şirk olduğunu göstermiyor mu?
   CEVAP
   Âyet-i kerimede putlara tapmanın şirk olduğu bildiriliyor. Ehl-i sünnet Müslümanları putlara tapınan müşriklere benzetmek ne kadar çirkindir!

   Puta tapınanlar müşrik olduğu için, müşriklerin bu sözleri, kendilerini şirkin cezasından kurtarmaz. Allahü teâlânın sevgili kulları olan peygamberleri ve evliya zatları vesile yaparak dua etmek şirk değildir.

   Bir kimse, birini kasten öldürse, mahkemede, doğru olarak (Bunu öldürmeyi düşünmemiştim. İnsan öldürmenin suç olduğunu da biliyordum) dese de cezası verilir. Cezası, bu sözleri için değil, adam öldürdüğü için verilmiştir. Suçsuz biri de, bu sözleri söylese, bunun bir düşmanı, bunu mahkemeye verip, (Bu sözleri söylemiş olana ceza vermiştiniz. Buna da ceza verin!) dese, buna ceza verilmez, çünkü bu öteki gibi konuşmuşsa da, kimseyi öldürmemiştir.

   Kâfirlerin Cehenneme gitmeleri, bu sözleri söyledikleri için değil, Allahü teâlâdan başka şeylere tapındıkları içindir. Putlara tapmasalardı, Allahü teâlâya hiçbir şeyi şerik koşmasalardı müşrik olmazlardı.

   Müşriklerin hâlini bildiren bu âyet-i kerimeyi gösterip de, müminlere kâfir denemez. Çünkü müşrikler, Allahü teâlânın varlığını bilseler de, Lât, Menat ve Uzza denilen heykellere ve meleklere tapınıyor, onların tapınmaya hakları olduğuna, her istediklerini Allahü teâlâya yaptıracaklarına inanıyorlar. Bu inançla onlara secde ediyor, onlar için kurban kesiyor ve adak yapıyorlar. Bunlar elbette şirktir.

   Müslümanlar ise, Resulullah’a ve Evliya zatların ruhlarına kurban kesmez. Allahü teâlâ için keser. Sevabını evliya zatların ruhuna gönderir. (Şefaat yâ Resulallah) demek, (Yâ Resulallah, seni çok seviyorum, çünkü Allahü teâlâ seni sevmeyi emrediyor. Seni sevdiğim için, Allahü teâlâ beni senin şefaatine kavuştursun) demektir. Bunu kısa söylemek, Kur’an-ı kerimdeki, (Köye sor!) âyet-i kerimesine benzemektedir. Köyden kasıt, köylü olduğu gibi, (Şefaat yâ Resulallah) demek de, Allahü teâlâ, beni senin şefaatine kavuştursun demektir. (F. Bilgiler)

   Bütün şefaatler Allahü teâlânın izniyle gerçekleşir.

   Yanıt
  2. 1.2

   emine

   İman Allahtan başka ilah olmadığını ve Resulun onun kulu ve elçisi olduğunu kabul etmek demektir.
   Allahu Teala Resulüne şefaat hakkı vermiştir. Şefaat hakkı dolaylı olarak yine Allaha aittir. Şefaat hakkı peygamberimize verildiğine göre, ondan şefaat istememizde bir sakınca yoktur. Tabi bu şefaat hakkını sadece muminler için kullanacaktır. Allah en doğrusunu bilir.

   Yanıt
  3. 1.3

   Ergo

   Yahu Kur an da demiyormu artık onlara şefaatçilerin şefaati fayda etmez diye. Kur an da bazi olan şeye karşı çıkıyorsunuz. Kaldı ki dünya kadar hadis-i şerif te bu hususta var.

   Yanıt
 2. 2

  Aslı

  Yazıyla paylaştığınız fotoğrafın manası nedir? Kimleri anlatmak istemiş?

  Yanıt
  1. 2.1

   abdulbaki

   Allah dışında tapınılan şeyleri, bir diğer ifade ile de Allah ortak koşulan şeyleri ifade etmeye çalışılmıştır.

   Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir