İlgili Yazılar

3 Yorumlar

 1. 1

  Gizli kulanıcı

  Babam bu yaz şarap aldı ve bana taşıtırdı 14 yaşına girdim Allah’ın Salih kişilerinden olmaya çalışıyorum Ailemin bu durumuna üzülüyorum ama bana taşıtırdğı içinde kızıyorum birde bir merak sardı bir yudum içtim iğrenç bir şeydi dahada ağzımı uzatmadım tövbe ettim. Babamın ve Benim Affedilmem için Namazda Bol bol dua etsem Allah afedebilirmi. (Allah’ın Selamı Üzerinize Olsun Ağabeylerim.)

  Yanıt
  1. 1.1

   TigerClaw

   Allah’ın izni ile Salih tövbe üzere yapılan günahlar işlenmemiş gibi olabilir. Kul Hakkı içermeyen bu tarz günahlar ile tövbe istiğfar edilip Allah’a Yönelinip bir daha işlenmemeye söz verince Allah Afuv ismi ile yani çok affeden ismi ile muamele eder.

   Allah Ve Resulu Halis bir tövbe ile işlenen günahların affedileceğini söyler. Ancak kişinin kendinin pişman olması esasdır. Başkasının günahı için edilen dua Elbette kabul olabilir ancak esas nokta kişinin kendisinin günahına pişman olmasıdır.

   Ancak Allah Resulunün “Ya Rabbi bugünden sonra Osman’a günah yazma” Dediğini aktaran rivayetler vardır.Ancak Alimlerin burdaki görüşü “işlediği günaha günah yazma” değil ” Günah işlettirme ” anlamı taşıdığı yönündedir.

   Kişinin kendi tövbesinin samimi ise kabul olacağına dair bir çok hadis mevcuttur.

   Çölde devesini kaybedip sonra bulan kimsenin sevinmesinden çok, Allahü teâlâ, kulunun tevbe etmesine sevinir.
   [Buhari]

   Tevbe eden, günah işlememiş gibi olur
   [İbni Mace]

   Eğer Allah isterse Bu günahları işlenmemiş gibi yapar ve settar ismiyle örter

   “Allahü teâlâ, tevbe edenin günahlarını, yazıcı meleklerine unutturduğu gibi, kulun kendi organlarına ve dünyada bunu bilenlere de, unutturur. O kimse, Allahü teâlâya kavuşunca, artık günahı sebebiyle aleyhine şahitlik edecek kimse kalmaz.”
   (İBNİ ASÂKİR)

   Yanıt
  2. 1.2

   Han

   Bol Tövbe Bol İstiğfar Bol Bol Allaha şükret kardeşim ameller niyetlere göredir Allah inşa allah tövbeni kabul eder Allah yolunu açık etsin kardeşim…

   Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir