İlgili Yazılar

5 Yorumlar

 1. 1

  Hacı

  Allah razı olsun. Bende aynı bu şekilde biliyordum. Okuldaki din hocamız bilerek kazaya bırakılanın kazası olmaz dedi ve uzun uzun savundu. Hatta bazılarıyla tartışma çıktı. Sonradan ben yatıştırmıştım bazı öfkelenenleri. Milleti durduk yerde ümitsizliğe atar gibi olmuşdu. Açıklama için tekrardan Allah razı olsun…

  Yanıt
 2. 2

  Yeşim

  İnsanın bi mazereti yoksa zaten zamanında kılar namazını. Diğer türlü hem bile bile namazı vaktinde kılma sonra canın isteyince kaza yap öyle şey olur mu ?. Ancak bir çok kişi çocukken ya da gençken değilde daha sonra başlıyor namaza o insanlar elbette ki kılmadıkları namazları kaza eder. Hem bi mazeret sebebiyle kılınamayan namaz sonra ki vakit namazından önce kaza edilip ondan sonra vakti giren namaz kılınırsa kaza namazıda birikmez. Eğer mazeretli mzeretsiz kaza namazı kılınır dersek bazı insanlar yanlış anlayabilir. Örneğin şimdi çarşıdayım işim var nasılsa eve gidince kılarım diye bile bile namazını kazaya bırakabilir. Halbuki zamanımızda herşey için bi çözüm var. Heryerde mescit abdesthane vb. Mevcut. Unutmayalım ki bu hz. Allahın bize emri. Bizim kulluk borcumuz. Kul ilk olarak namazından suale çekilecek. Namaz dinin direği, cennetin anahtarıdır… Hafife almamak lazım.

  Yanıt
 3. 3

  halid

  Kişi ile küfür arasinda namazın terki vardir (muslim) kaza namazi gün icerisinde olur adam emekli olana kadar namaz kilmamis sonra günluk 10 günlük namaz kiliyor olacak ismi ben size desemki ben bu ay namaz kilmak istemiyorum gelecek aya kazaya biraksam olurmu

  Yanıt
 4. 4

  ak

  Bu konuyu daha iyi araştırın bence Mekteb-i Suffa daki kardeşler.

  Yukardaki hadislere bakıcak ve sizin yazdıklarınıza bakıcak olursak kaza namazının olmadığı sonucuna da ulaşabiliyoruz.
  Uyku ve savaş yüzünden kılınamayan namazlar ve 2 side aynı gün içinde kaza edilmiş aksi takdirde geçmişten gelen namazın kazası olmayabilir ancak nafile namaz kılarak onları allahın izniyle telafi etmeye çalışılabilir.
  Günümüzde hangi sebep savaştan daha zor ki kazaya bilerek namaz bırakılsın.

  Araştırmanız ve cevabınız yetersiz
  saygılar.

  Yanıt
  1. 4.1

   Mekteb-i Suffa

   Değerli kardeşimiz,

   İlgili yazıda “namazı kılma sonra kılarsın” denmemektedir. Cumhurun görüşü beyan edilmiştir. Kişi Müslüman olmasına rağmen namaz kılmamışsa, geçmiş namazlarını “boşver kılma” demenin bir faydası yoktur. Kılar, farz yerine geçmese de şüphesiz Allah onları eksik namazlarının yerine takviye edilecektir. Özellikle geçmişte namaz kılmamış kimselerin kılmamak için muhalefet ettiğini görüyoruz. Cumhur böyle söylemiş, kıldığınız zaman ibadetiniz zayi olmayacak o hâlde kılabiliriz.

   Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

   Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir