Kuran Mealleri ve Tefsiri

 • Sayfa :
 • Sure :
 • ◄ Sonraki Sayfa 587 Önceki Sayfa ►
  İnfitâr Suresi
  (1) Gökyüzü çatladığında, (2) yıldızlar döküldüğünde, (3) denizler (yarılıp) akıtıldığında, (4) kabirler deşildiğinde, (5) bir nefis (herkes) önden neyi gönderdiğini ve neyi bıraktığını bilir. (6) Ey insan, o lütfu bol olan Rabbine karşı ne aldattı seni? (7) O ki, seni yarattı, düzenine koydu ve dengeli kıldı. (8) Seni dilediği herhangi bir biçimde oluşturdu. (9) Hayır, hayır, doğrusu siz dini yalanlıyor, cezaya inanmıyorsunuz. (10) Halbuki, üzerinizde gözcüler var. (11) Değerli, dürüst katipler. (12) Her ne yaparsanız biliyorlar. (13) Şüphesiz ki, iyiler Naim (Cenneti) içindedirler. (14) Ve şüphesiz kötüler de cehennemdedirler. (15) Din gününde ona yaşlanacaklardır. (16) Ondan çıkacak da değillerdir. (17) Sen bildin mi nedir din günü? (18) Evet, sen bildin mi nedir din günü? (19) O gün ki, kimse, kimse için hiçbir yardım yapma gücüne sahip olamaz ve o gün buyruk yalnız Allah'ındır!
  Mutaffifîn Suresi
  (1) Veyl ölçü ve tartıda hile yapanlara! (2) Onlar ki, insanlar üzerinden kendilerine ölçtüklerinde tam basarlar. (3) Onlara ölçtükleri veya tarttıklarında ise eksiltirler (4) Onlar, tekrar diriltileceklerini zannetmiyorlar mı? (5) O büyük gün için. (6) İnsanların, alemlerin Rabbi için kalkacağı günde.
  سُورَةُ  الْاِنْفِطَارِ
  إِذَا السَّمَاء انفَطَرَتْ (١) وَإِذَا الْكَوَاكِبُ انتَثَرَتْ (٢) وَإِذَا الْبِحَارُ فُجِّرَتْ (٣) وَإِذَا الْقُبُورُ بُعْثِرَتْ (٤) عَلِمَتْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ وَأَخَّرَتْ (٥) يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ الْكَرِيمِ (٦) الَّذِي خَلَقَكَ فَسَوَّاكَ فَعَدَلَكَ (٧) فِي أَيِّ صُورَةٍ مَّا شَاء رَكَّبَكَ (٨) كَلَّا بَلْ تُكَذِّبُونَ بِالدِّينِ (٩) وَإِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظِينَ (١٠) كِرَامًا كَاتِبِينَ (١١) يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ (١٢) إِنَّ الْأَبْرَارَ لَفِي نَعِيمٍ (١٣) وَإِنَّ الْفُجَّارَ لَفِي جَحِيمٍ (١٤) يَصْلَوْنَهَا يَوْمَ الدِّينِ (١٥) وَمَا هُمْ عَنْهَا بِغَائِبِينَ (١٦) وَمَا أَدْرَاكَ مَا يَوْمُ الدِّينِ (١٧) ثُمَّ مَا أَدْرَاكَ مَا يَوْمُ الدِّينِ (١٨) يَوْمَ لَا تَمْلِكُ نَفْسٌ لِّنَفْسٍ شَيْئًا وَالْأَمْرُ يَوْمَئِذٍ لِلَّهِ (١٩)
  سُورَةُ  الْمُطَفِّف۪ينَ
  وَيْلٌ لِّلْمُطَفِّفِينَ (١) الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُواْ عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ (٢) وَإِذَا كَالُوهُمْ أَو وَّزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ (٣) أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُم مَّبْعُوثُونَ (٤) لِيَوْمٍ عَظِيمٍ (٥) يَوْمَ يَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ (٦)

  İçerik orjinal haline bağlı kalmak koşuluyula izinsiz alınabilir.

  MektebiSuffa.com DerinDusun.com HerseyOgren.com YakinTarihimiz.org