İlgili Yazılar

10 Yorumlar

 1. 1

  hidayet emine sahin

  Merhaba çok güzel site Mevlam yardımcnz olsun

  Yanıt
 2. Pingback: Şeriatta Kadının Hakları Nelerdir? | DerinDusun.com

 3. 2

  Betül Karataş

  Bazı İslam ülkelerinde uygulananlar şeriata ne kadar uygundur? Tecavüze uğrayan bir kadına kırbaç cezası verilebilir mi? İslam şeriatında cezalar nasıldır?

  Yanıt
  1. 2.1

   sahin

   “Zina eden erkek veya kadına ceza uygulanabilmesinin şartlarından biri de, zinanın kendi özgür iradesiyle yapılmış olmasıdır. Zinaya zorlanan kadına had cezası gerekmediği konusunda İslâm bilginleri görüş birliği içindedirler.” Sorularla İslamiyet.

   Dört Halife devrinde uygulanan İslam şeriatı ile İran’da Şiilerin, Suud’da Vahhabilerin, Afganistan’da Taliban’ın uygulamalarında bazı farklılıklar vardır. Mesela günümüzde demokrasi ile yönetilen ülkelerde de farklı uygulamalar mevcuttur. Şeriatın yanlış algılanması nedeniyle ortaya çıkan uygulamalar şeriata zarar veremez.

   Şeriat cezalarının neler olduğu hakkındaki yazıyı okumak için:

   https://mektebisuffa.com/seriat-cezalari-nelerdir

   Şeriatta had cezaları çok sık uygulanmamıştır çünkü had cezalarının uygulanabilmesi için belli şartlar gereklidir. Şeriat cezalarının amacı huzurlu bir toplumun oluşmasıdır. Şeriat cezalarını uygulamayan ülkelerde mevcut olan suç rakamları ve suç oranlarına baktığımızda kolayca görürüz ki; bu ülkelerde suçlara verilen cezalar pek caydırıcı olmamaktadır. Dört Halife, Abbasiler, Selçuklular, Osmanlı Devleti döneminde meydana gelen hırsızlık, zina vakalarının azlığı şeriatın doğru bir şekilde uygulandığında toplumdaki suç sayılarının ve oranlarının düştüğünü göstermektedir.

   İslam’da kısas cezasının izah edildiği yazımızı okumak için: https://mektebisuffa.com/seriat-cezalari-iki-islamda-kisas-cezasi-ve-izahi

   Hırsızın elinin kesilmesi cezası hakkındaki yazımızı okumak için: https://mektebisuffa.com/seriat-cezalari-bir-hirsizin-elinin-kesilmesi-2

   Bekar olup zina edenlere uygulanan yüz sopa cezası hakkındaki yazımızı okumak için: https://mektebisuffa.com/seriat-cezalari-3-islamda-zinanin-cezasi-nedir

   Recm cezasını izah eden yazımızı okumak için: https://mektebisuffa.com/seriat-cezalari-4-recm-cezasi-ve-izahi

   Yanıt
  2. 2.2

   enes faruk beycur

   Bildiğim kadarıyla şeriat ile yönetilen ülke yoktur çoğu fransız anayasasına bağlıdır (cumhuriyet)tecavüze uğrayan kadına ise bildiğim kadarıyla ceza yok sadece erkek hadım edilir (dalgaya balta vururlar.) merak ettiğin bazı sorular için e posta adresimden bana ulaş veya Facebook adresimden bana ulaş

   Yanıt
 4. 3

  ayhan

  şeriatın yüzde biri siyaset demek yanlıştır. bazı alimlere göre üçte ikisi siyaset ücte biri namaz oruç ahlak vs.dir bireysel yapılacaklar var cemaatin yapması gerekenler var devlet eliyle yapılması gerekenler var.

  Yanıt
  1. 3.1

   adil

   siyesete şeriat bulaştırma

   Yanıt
 5. 4

  Rufeyde Demir

  Şeriat nedir? Şeriat, Arapça olup “doğru yol; mezhep; metod ” anlamına gelir. 🙂

  Yanıt
 6. 5

  Ramiz Ahçı

  Şeriat’ın Kaynakları Nelerdir? diyenler için:

  Şeraitnın kaynakları: Kitap Kur’an, Sünnet, icma ve Kıyas’tır.

  Yanıt
 7. 6

  Emrullah Demir

  Bir insan şeriatı tatbik edemeyebilir. Tatbik edemediği noktada ikiye ayrılır. Zaruret varsa mazur olur, keyfi tatbik etmiyorsa kötüdür. Tatbik etmemekle kişi kafir olmaz, ama namazla, cemaatle alay etse kafir olabilir. Şeriat, kuran, din, islam eşittir. İslam neyse Şeriat oldur. Şeriat neyse İslam odur.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir