İlgili Yazılar

14 Yorumlar

 1. 1

  anonim

  Farz olan tesettür Carsaf-i Seriftir. Ahzab suresinin 59 ayeti bunu göstermektedir.

  Yanıt
  1. 1.1

   zeynep

   bazı alimler gerekli tesettürü uyguladıktan sonra çarşaf’I farz kılmamıştır.
   yine de giymek bizim açımızdan daha hayırlıdır.
   Hayırlı günler

   Yanıt
   1. 1.1.1

    bir dünyalı

    peçe giymek farzdır hangi alimlerin görüşüne bakıyorsunuz şaşıyorum yani o kadar hadiste Aişe annemizin peçe giydiğine dair deliller var lütfen yapmayın ya gerçekten örtünün ya da şu 15 20 cm lik bezleri kafanızdan cıkarın.

    Yanıt
 2. 2

  nur

  Farz olan tesettür,kadının tepeden tırnağa Ayette geçtiği üzere “tanınmayacak” şekilde örtünmesidir.

  Yanıt
  1. 2.1

   hilal

   Bir düzeltme yapacak olursam AHZAP 59 da..”en yu’refne” yani “tanınmaları” demektedir tanın -ma-maları değil. Tanınmaktan kasıt ise köle olmadıklarının anlaşılması insanların ona göre davranması ve kadınların incinmemeleridir.
   Evet çarşaf güzel bir tesettür örneğidir (ki el ve yüz açıkta kalmalıdır) fakat illa çarşaf olacak diye bir şekil biçilmemiştir.

   Yanıt
   1. 2.1.1

    nur

    Kuranı kerimden kelime mealiyle hüküm çıkaramayız.kafamıza göre de yorum yapamayız.Peygamberimiz ve hanımları ayetten ne anlamış,nasıl uygulamış ona bakarız.şu parantez içindeki” el,yüz açık kalmalı” olan hükmü ayet mealiymiş gibi avam insanlara yutturmaya çalışılması …bu da ayrıca tartışılıcak bir konu.üstelik bu hüküm azınlıkta olan alimlerin görüşü.çoğunluktaki alimlerin görüşü ise kadının tepeden tırnağa örtünmesi gerektiği hükmünü vermiştir.

    Yanıt
    1. 2.1.1.1

     Mihriban

     Sence baştan aşağı örtünmeyi İslam mı getirmiştir? Peçe İslam’dan önce de vardı. ‘Görünen kısımları müstesna’ ayetiyle karşılaşıyoruz bu noktada. Yani sence ayette bir sıkıntı mı var (haşa ve kella) baştan aşağı demiyor da ‘Görünen kısımları müstesna’ diyor. Alimlerin, müfessirlerin büyük bir çoğunluğu bunun el ve yüz olduğunu vurgulamıştır. Yani el ve yüz görünmesinde hiçbir sıkıntı yoktur. Kur’an’dan sadece kelime mealiyle tabi ki hüküm çıkaramayız ama büsbütün ortadan kaldıracak da değiliz. Peçe takvadır farz değil. Yüzleri açık hanım sahabeler de vardı ve tabi ki kapalı olanlar da bu hiçbir zaman yüzleri kapalı olan sahabelerin açıklardan daha dindar daha üstün olduğu anlamına gelmedi. Biz insanoğlu sanırım fıtrat gereği olsa gerek bazı şeyleri işimize göre görmeyi çok seviyoruz. İslam kadını tanınmayacak diye hiçbir hüküm yoktur. Ayet tanınmamızı istiyor. Ayete ve sünnete göre giyindiğin sürece hiçbir problem çıkmayacaktır yüzüm açık ama giyinişimle İslam’ın benden istediği şeyi yaptığımı bi iznİllah biliyorum. Yüreğin rahatsa Allah senin yanındaır bil kardeşim. Ve bu arada bir işi araştırırken her görüşe her hükme yer vermeni tavsiye ediyorum kardeşim. Allah doğru yoldan ayırmasın.

     Yanıt
 3. 3

  anonim

  Ayrıca elbise şeklinin de gayrimüslim şekli olmaması gerekir. Nitekim efendimiz savaştan ganimet olarak elde edilen bir (gayrimüslim dokuması) kumaşı bir sahabeye giymesi için verdi. o da gayrimüslim şeklindeki gibi diktirdi ve giydi. efendimiz onu çıkarmasını istedi. sahabe bunu bana sen verdin ya Resulullah deyince ben verdim ama o şekle getir demedim buyurdu.

  Yanıt
 4. 4

  Melike

  Tesettürde deve hörgücünden kasıt nedir? Ve tabir olarak neden deve hörgücü kullanılmıştır? Deve hörgücü gibi olmasının sakıncaları nelerdir?

  Yanıt
  1. 4.1

   Aylin

   Kardeşim deve hörgücünden kasıt yani ahir zamandaki bayan kardeşlerimiz ne yazık ki topuz yaparak tesettürlü olduklarını zannediyorlar. Yani kafaları kadar hatta kafalarından da büyük topuzlar yapıyorlar.Büyüklüğünü anlatmak maksadıyla deve hörgücü tabiri kullanılır. Rasulullah (s.a.v) Cennetin kokusunu bile alamayacaklarını söylüyor o kadınlar için.. Saçlarınız uzun olabilir kardeşlerim . Ama saçlarınızı örebilirsiniz ya da alttan küçük bir topuz yapabilirsiniz. Allah aşkına ya kardeşlerim Rabbinizin emri mi daha önemli sizin için yoksa fani insanların görüşleri mi ?? Tekrardan bir düşünün ve kendinizi gözden geçirin. Cennetin kokusunu alamamak ne demek ha ne demek ?!!!

   Yanıt
  2. 4.2

   Serenay

   Deve hörgücü derken kafasının boyutlarını geçen topuzdan bahsediyor diye biliyorum. Çok dikkat çekmeyen ve fazla büyük olmayan bir topuz yapılmalı.

   Yanıt
 5. 5

  Faruk Ozturk

  Ya Esma, bir kadın buluğ çağına erince (yüzünü ve ellerini göstererek) bunlardan başka bir tarafının görünmesi sahih olmaz ile (Ebû Dâvud, Libas:31)

  BUNUNLA AŞAĞIDAKİ RİVAYETİN ARASINDA DAĞLAR FARK VAR. BURADA BÜYÜK BİR ÇELİŞKİ VAR. ARKADAŞLAR DİKKAT EDİN. BİRİSİ BURDAN BUNLARI OKUYUP UYGULARSA. BUNLARIN VEBALİ HEPİNİZİN ÜZERİNE. BİR KADIN GELİPTE SIRF BURADA YAZDI DİYE. SAÇINI BAŞINI KOLUNU ERKEKLERE GÖSTERMEKTE BİR SAKINCA YOKTUR GİBİ BİR FİKRE KAPILIRSA BUNUN HESABI VERİLMEZ. LÜTFEN DİKKAT EDİN. SAÇIN GÖSTERİLMESİNİN CAİZ OLDUĞU NEREDE YAZIYO ALLAH AŞKINA YA.

  Kadınların saç-baş, kulak, boyun, kol ve incikler gibi vücut kısımlarının, mahremleri olan erkekler tarafından görülmesinde bir sakınca yoktur (Kasani, Bedaiü’s-sanai’, V, 121).

  Yanıt
  1. 5.1

   adsız

   Helal olsun be!!! Sonuna kadar PEÇE ….

   Yanıt
 6. 6

  kh

  nur suresindeki(31. ayet) anlam iş eylem olunca açılır gibi anlatmışsınız açılma değil bilakis kati suretle kapanma hükmüdür

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir